Táto udalosť je už neaktuálna

Chcem začať ale neviem ako…

Odborno-metodická pomoc ROS v Komárne pre milovníkov zvuku saxofón

„Saxofón ma uchvátil, mám rád jeho nezameniteľný zvuk. Patrí medzi moje obľúbené hudobné nástroje. Vždy ma očarí, keď niekoho vidím a počujem hrať.“ Takéto vyjadrenia sú časté a po nich prichádza „rád by som sa na ňom naučil hrať“, alebo „rád by som ho vyskúšal, ale neviem ako na to, a kde by bolo možné začať“. Vzniká veľmi častá dilema vedúca spravidla k tomu, že sa buď neodhodláme, alebo sa do toho pustíme na vlastnú päsť. A tu nastáva okamih, kedy dochádza k najčastejšej chybe, ktorej sa záujemca dopúšťa. Kúpi si bez poradenstva nástroj, spravidla najlacnejšiu ponuku z internetu, a pokúša sa na ňom naučiť svojpomocne hrať. Samozrejme prichádza rozčarovanie z neúspešných pokusov, predčasný koniec nadšenia a samotný predaj nástroja.

Ak ste sa rozhodli, že sa naučíte hrať na saxofóne a zvažujete investovať do kúpy nástroja, je potrebné sa pred tým poradiť s niekým, kto vidí do tejto problematiky. Aj keď kúpa nástroja je relatívne drahá záležitosť, jeho výber nie je až taký zložitý, lebo renomovaných výrobcov ponúkajúcich cenovo dostupné saxofóny vysokej kvality je len zopár. Najlepšie je požiadať o radu aktívneho hráča. Umožní vám nástroj vyskúšať a zároveň poradí pri výbere značky saxofónu, hubice a plátkov.

Takúto možnosť vám poskytneme aj v  Regionálnom osvetovom stredisku v Komárne v rámci Krúžku komornej hry na saxofónoch Comorrasax. Oboznámime vás s nástrojom, jeho jednotlivými časťami, ukážeme ako správne vkladať plátok do saxofónovej hubice, vysvetlíme ako ho ošetrovať a skladovať. Ochotne poradíme aký saxofón a príslušenstvo je vhodné zakúpiť. Vysvetlíme správne držanie nástroja a polohu tela pri hre ako aj základy tvorby tónu a správny prstoklad.

Priatelia a nadšenci hudby odhoďte svoje zábrany. Neváhajte nás v prípade záujmu kontaktovať a využiť našu odborno-metodickú pomoc.

 

 

Regionálne osvetové stredisko aj v roku 2021 organizuje v pravidelných týždenných cykloch počas celého roka krúžok komornej hry pre saxofonistov pod názvom Comorrasax.  Predmetom krúžku je spoločná hra v zoskupeniach duo, trio alebo kvartet. V repertoári sa nachádzajú diela klasickej hudby a jazz.  Spoločným hraním sa zdokonaľuje cit pre kolektívnu spoluprácu a zodpovedný prístup pri príprave. Účastníci krúžku s vypracovaným repertoárom môžu vystúpiť a propagovať komornú hru na rôznych kultúrnych podujatiach organizovaných ROS v Komárne alebo mestom Komárno. Svojou činnosťou vzbudzujú záujem o hudbu a hru na dychovom hudobnom nástroji.

Názov skladby: Belden Avenue Skladateľ: Greg Fishman Csorosz Erika – alt szaxofón

Pavol Litauszki
metodik pre hudbu a spev
organizačný pracovník

Tel.: 035/ 760 3783
Mob.: 0911 204 031

E-mail:
pavol.litauszki@ros-komarno.sk
litauszki.osveta@gmail.com

Značky:

Detaily podujatia

9. decembra 2021 0:00
30. decembra 2021 14:19
document.getElementById("from").setAttribute("autocomplete", "off"); document.getElementById("to").setAttribute("autocomplete", "off");