Platnosť podujatia uplynula

Keď sa filmári, fotografi a výtvarníci chcú naučiť niečo nové

 Regionálne osvetové stredisko v Komárne po roku opäť pripravilo umelecký workshop zameraný na vzdelávanie amatérskych umelcov odborníkmi, ich inšpiráciu do budúcej tvorby v oblasti výtvarného umenia, fotografie a filmu. Workshop, pod názvom VFFV 2022 (Vzdelávame fotografov, filmárov, výtvarníkov), ktorý sa konal v rámci projektu KREATIV 2022, bol určený amatérskym umelcom z Nitrianskeho kraja. Hlavný partner podujatia, Fond na podporu umenia podporil workshop z verejných zdrojov.

Domovským stánkom nášho podujatia sa stala obec Búč (okres Komárno). Toto malebné miesto ponúklo príjemnú atmosféru a primeraný komfort na tvorenie. Veľký a udržiavaný park v areáli Vinárstva Karkó, zvernica, priestory na rôzne tvorivé dielne, výlet do Štúrova a Ostrihomu nás motivovali, inšpirovali pri práci a prispeli k vzniku zaujímavých umeleckých diel.

Najpočetnejšiu skupinu tvorili fotografi, s ktorými po celý čas pracoval umelecký fotograf Gabriel Kosmály z Levíc. Spoločne sa venovali krajine inak, kreatívne a hravo. Pripravili fotografický seriál a prenos fotografií na MDF materiál. Stihli aj kyanotýpiu či luminografiu. Zvládli úlohy, kde mali spracovať denník, alebo zachytiť ducha miesta (Genius Loci). Bola to veľká hra s fotografiou.

Priestorová tvorba vznikala pod dohľadom lektora Richarda Aradského z Dunajskej Stredy, ktorý sa venuje sochárskej a objektovej tvorbe. Práca v prírode bola hlavným motívom jeho skupiny. Zamerali sa na vytváranie objektov, štruktúr, rastrov z prírodných materiálov autenticky nájdených v pracovnom teréne. Ich „Umenie v prírode“ zostalo súčasťou areálu a aj bežný návštevník sa bude môcť pokochať nádherou Nature art.

Skúsený pedagóg a maliar Peter Pauko z Nitry bol lektorom dielne výtvarného umenia. Svojich zverencov zasvätil do tajov krajinomaľby, základov perspektívy a architektúry, či kresby zátišia, pričom účastníci využívali hlavne akryl, suchý pastel, uhlík, alebo ceruzku. Pri svojej práci sa zameral na využívanie abstrakcie a „voľnejšieho“ spôsobu maľby tak, aby neprofesionálni výtvarníci vyšli zo svojej komfortnej zóny, naučili sa niečo nové, a tým posunuli svoje umelecké schopnosti na vyššiu úroveň.

Stanislav Králik z Komárna, dokumentarista, viedol filmovú tvorivú dielňu. Mladých filmárov vtiahol do tajomstiev tvorby scenára, dokumentárnej reportáže, animovaného filmu a asi najviac sa účastníci naučili pri natáčaní hraného filmu. Nezabudol ani na strih, výber hudby či zostavenie titulkov. V tvorivej dielni vznikol „animák“ Medvedia večera, hraný film Keby na to bol liek… a krátka reportáž.

Ochrannú ruku nad celým podujatím držala historička umenia Tímea Szabó Csekei, odborný garant podujatia. Poskytla cenné znalosti a informácie, ktoré nám dodali viac nápadov a inšpirácií pri tvorbe na workshope VFFV 2022.

Čo dodať na záver? Spojenie výtvarnej a priestorovej tvorby, fotografie a filmu v jednom projekte prináša nezvyčajné presahy umenia, nové rozhľady a skúsenosti. Neprofesionálnym umelcom sme poskytli priestor na ich umeleckú realizáciu, ktorá sa preniesla do záverečnej improvizovanej výstavy, kde bolo inštalovaných viac ako 70 diel. Už teraz pripravujeme a tešíme sa na ďalší ročník VFFV 2023.

Z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia

Reportáž VFFV 2022

Jana Mačicová
metodik pre výtvarníctvo, foto, film, tvorivé dielne, kluby a krúžky, prácu s marginalizovanými skupinami

propagačné práce

Tel.: 035/ 760 3783
Mob.: 0918 940 648, 0907 218 172

E-mail:
jana.macicova@ros-komarno.sk
osveta.vff@gmail.com

Podrobnosti

19. júla 2022 16:02
31. júla 2022 16:02