Petzvalov mapový okruh fotoklubov v Komárne po 17 rokoch

 

Galéria Limes v Komárne má osobité čaro a je ako stvorená na prezentáciu umenia. Práve tento priestor sa stal  4. októbra 2019 centrom vyhodnotenia najprestížnejšej súťaže fotoklubov. Petzvalov mapový okruh fotoklubov (PMOF) je celoslovenská súťaž, ktorá v roku 2019 slávi svoj 24 ročník. Hlavnými organizátormi boli Regionálne osvetové stredisko v Komárne a Občianske združenie Fotoklub Helios Komárno. Vyhodnotenie súťaže z verejných zdrojov podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Komárno Béla Keszegh.

 

Cieľom súťaže PMOF je aktivizovať a podporovať tvorivosť amatérskych fotografov, poskytnúť im možnosť konfrontovať vlastnú tvorbu s inými autormi v rámci celého Slovenska. Porovnáva sa vyspelosť, kvalita a úroveň jednotlivých klubov. Fotografi súťažia ako kolektív, čo je na tejto súťaži tiež výnimočné. Jeho účastníkmi sú členovia 15 najlepších fotoklubov, ktorí prispievajú 15-timi najkvalitnejšími fotografiami. Kolekcia fotografií každého klubu rotuje v ostatných zúčastnených kluboch, kde ju členovia hodnotia bodovaním. Je to jedna z najobjektívnejších foriem hodnotenia súťaže na Slovensku. Kolekciu 24. ročníka vytvorilo 225 fotografiami od 125 autorov 15 fotoklubov.

 

Výsledky súťaže

1. miesto         Fotoklub  HELIOS  Komárno

2. miesto         Fotoklub ROKOŠ pri MsKS Bánovce nad Bebravou

3. miesto         Piešťanský fotoklub

4. miesto         Fotoklub GRANUS Podbrezová

5. miesto         Fotoklub RK 1924 Ružomberok

6. miesto         Fotoklub HEXAGON Nové Zámky

7. miesto         Fotoklub K. Plicku Martin

8. miesto         Fotoklub FÉNIX Považská Bystrica

9. miesto         Fotoklub pri KC A. Sládkoviča Detva

10. miesto       Fotoklub GAMA Žilina

11. miesto       Banskobystrický fotoklub

12. miesto       Združenie košických fotografov K – 91

13. miesto       Fotoklub NITRA pri KOS Nitra

14. miesto       Fotoklub OBZOR pri KKS Žilina

15. miesto       Fotoklub AMFO Zvolen

 

Ocenenia za dlhoročný prínos do fotografického diania

Na návrh Regionálneho osvetového strediska v Komárne sme pri tejto príležitostí   odovzdali poctu Národného osvetového centra, ktorú udeľuje jeho generálny riaditeľ Michal Bartók dvom osobnostiam okresu Komárno. Pri príležitosti životného jubilea 60 rokov a za dlhoročný prínos a systematickú prácu v oblasti fotografického diania Viktorovi Krűgerovi, ktorý sa fotografii venuje už takmer 40 rokov. Je aktívnym členom komárňanského fotoklubu Helios. Pravidelne sa zapája do fotografického diania nášho okresu. Zúčastňuje sa postupových súťaží, výstav, workshopov či fotovýletov organizovaných Regionálnym osvetovým strediskom a Fotoklubom Helios. V Komárne patrí medzi najznámejších a najaktívnejších fotografov, ktorí zachytávajú verejné, kultúrne, športové, či cirkevné podujatia fotoaparátom, alebo kamerou, a tým vytvára bohatý archív zo života nášho mesta. Svojou aktívnou činnosťou prispieva k zachovávaniu a zachytávaniu historických a významných udalostí. Tým nám umožňuje spätne sa obhliadnuť za tým, čo sa v Komárne dialo a pre budúce generácie vytvára hodnotný fotografický archív.

 

Tiež Tiborovi Vargovi pri príležitosti životného jubilea 60 rokov a za dlhoročný prínos a systematickú prácu v oblasti fotografického diania, ktorý sa už viac ako 40 rokov venuje fotografii a rovnako dlho je aj aktívnym členom fotoklubu Helios v Komárne, ktorý svojou činnosťou pozitívne ovplyvňuje. Taktiež je členom zväzu slovenských fotografov a zakladajúcim členom Svetového združenia maďarských fotografov, kde sa už roky podieľa na práci aj ako člen predsedníctva. Jeho neoceniteľným prínosom do fotografického regiónu Komárna patrí hlavne zachovávanie najstarších fotografických techník ako napríklad: kyanotypia, argentotypia či platinotypia. Ako jeden z mála fotografov sa venuje práve tomuto druhu fotografie. Jeho zbierka fotografií „starou technikou“ patrí medzi najväčšie v Nitrianskom kraji a výstavy tohto druhu sú ojedinelé, výnimočné a nezvyčajné. Je veľmi vzácne vidieť na jednom mieste toľko druhov archaicky vytvorených fotografií. Tibor Varga je nositeľom fotografického titulu AFIAP.

V obci Pribeta (okres Komárno) spolupracuje so Základnou školou, kde metodicky vedie mladých žiakov v školskom fotokrúžku. Touto dobrovoľnou činnosťou prispieva k výchove novej generácie mladých fotografov.

 

Archaická fotografia v LIMES galérii

Sprievodným podujatím vyhodnotenia bola aj výstava fotografií Archaické fotografické potulky Tibora Vargu, ktoré boli vytvorené  práve starými technikami. Nachádza sa na chóre Galérie Limes.

 

Workshop v Komárňanskej pevnosti                                 

Súčasťou podujatia bol aj workshop, ktorý záujemcom v sobotu 5. októbra 2019 ponúkol možnosť nafotiť druhú najväčšiu pevnosť v Európe. Náš workshop prebiehal v priestoroch Ústrednej pevnosti Komárno, ktorá je nádherne fotogenická. Pavol Sedliak – kreatívny lektor ukázal fotografom z celého Slovenska ako sa dajú do chladných múrov pevnosti vniesť nádherne vykreslené špirály ohňa.

 

Na záver nám dovoľte ešte raz zagratulovať Fotoklubu HELIOS k jeho víťazstvu, ktoré je o to vzácnejšie, že to bola aj obhajoba víťazstva z minulého roka. Tiež veríme, že fotoklub a jeho členovia budú naďalej úspešne reprezentovať svoj klub aj mesto Komárno. Milí čitatelia, ak si nájdete čas, výstavu Petzvalovho mapového okruhu fotoklubov si v Galérii Limes môžete pozrieť do 18.10.2019 počas pracovných dní od 13:00 do 17:00 hod.

Fotogaléria

Reportáž Mestskej televízie v Komárne v SJ a MJ.

Petzvalov mapový okruh fotoklubov 2019

 

Regionálne osvetové stredisko v Komárne a Fotoklub Helios Komárno Vás srdečne pozývajú na slávnostné vyhodnotenie 24. ročníka súťaže Petzvalov mapový okruh fotoklubov, ktoré sa uskutoční 4. októbra 2019 o 16:00 hod. v Galérii LIMES na ul. Františkánov 84 v Komárne.

 

Pre všetkých, ktorí sa chcú vyhodnotenia zúčastniť, prikladáme program podujatia a záväznú prihlášku, ktorú je potrebné zaslať najneskôr do 20. 09. 2019.

 

Súťaž z verejných zdrojov podporil hlavný partner podujatia

Značky:
document.getElementById("from").setAttribute("autocomplete", "off"); document.getElementById("to").setAttribute("autocomplete", "off");