Táto udalosť je už neaktuálna

Ľudia z pevnosti

Stála autorská výstava fotografií Fedora Gabčana

Na dobových fotografiách sú zachytení vtedajší obyvatelia pevnosti. Nie sú zobrazovaní ako poľutovaniahodní úbožiaci z bulvárnych stránok, ale ľudia čo žijú svoj plnohodnotný no ťažký život. Títo obyvatelia vpustili Fedora do svojich príbytkov, odhalili mu svoje tajomstvá, ukázali svoju pravú tvár. Tento skvelý fotograf ich dôveru nezneužíval, nehľadal senzáciu a neodsudzoval.

Kolekcia fotografií bola zachytená v rokoch 1968 až 1972. Roky ležala v zásuvke  Fedorovho stola. A ako sa hovorí, radšej neskôr ako nikdy… tak vyšla na svetlo sveta len v roku 2016, kedy ste ju mohli vidieť vďaka Galérii Limes v jej priestoroch. Nakoľko je však táto zbierka tak úzko spätá s Komárnom, s jeho obyvateľmi a prostredím, bolo by obrovskou škodou nechať tento poklad len tak ležať v sklade. Preto Mesto Komárno, Pro Castello Comaromiensi, N.O. a Regionálne osvetové stredisko v Komárne pripravili prvú časť stálej expozície Ľudia z pevnosti, aby si aj návštevníci našej najkrajšej pamiatky mohli pozrieť, priblížiť a aspoň trošku predstaviť ako sa tu žilo.

Výstavu sme otvorili v rámci „Dní európskeho kultúrneho dedičstva“ v obnovenom podkroví budovy kasárne komárňanskej pevnosti. Po kompletnej rekonštrukcii strechy plánujeme celé podkrovie využiť na skompletizovanie výstavy Ľudia z pevnosti. Veríme, že sa nám to podarí dotiahnuť do zdarného konca.

Značky:

Detaily podujatia

15. septembra 2018 0:00
15. septembra 2018 0:00
document.getElementById("from").setAttribute("autocomplete", "off"); document.getElementById("to").setAttribute("autocomplete", "off");