Táto udalosť je už neaktuálna

Cineama 2020 - reportáž MSTVKN

CINEAMA 2020

 

Letná CINEAMA

Neprofesionálny film bežní diváci na Slovensku príliš nepoznajú. Na televíznych obrazovkách sa síce pravidelne objavujú domáce videá rozličnej kvality, tie však patria do inej skupiny ako diela filmových amatérov. Amatérsky film je už mnoho rokov samostatnou a rovnocennou zložkou slovenskej kinematografie. Napriek tomu je pre verejnosť takmer úplne neznámy. A tento fakt sa snaží zmeniť CINEAMA, súťaž venovaná práve neprofesionálnym filmovým tvorcom. Aj keď bol tento rok poznačený pandémiou koronavírusu, Cineame to vôbec neuškodilo práve naopak. Počtom i kvalitou sa vyrovnala predchádzajúcim ročníkom. Len termín sme zvolili letný-prázdninový.

Hlavný organizátor podujatia, Regionálne osvetové stredisko v Komárne, pripravil krajskú súťaž CINEAMA 2020. Hlavným partnerom, ktorý súťaž z verejných zdrojov podporil bol Fond na podporu umenia a jej vyhlasovateľom Národné osvetové centrum v Bratislave.

Táto prestížna súťaž má už 28 rokov a v žiadnej súťaži nesmie chýbať odborná porota. V tento deň si na prihlásené snímky „posvietili“ predseda Anton Szomolányi kameraman, režisér, vysokoškolský pedagóg, člen poradného zboru pri Národnom osvetovom centre v Bratislave a členovia Drahu Dobrovicsová – redaktorka TV JOJ a tiež Komárňanskej televízie, Peter Valica – kameraman a spolupracovník RTVS, Stanislav Králik – dokumentarista, režisér, spolupracovník RTVS a Marek Janičík – scenárista, dokumentarista, režisér, spolupracovník RTVS a Českej televízie. Počas viac ako dvojhodinového premietacieho maratónu sme videli 2 animované filmy, 9 hraných filmov, 1 dokument, 6 experimentov, 2 minútové filmy a 1 videoklip z celého Nitrianskeho kraja. Odborná porota udelila 6 prvých, 7 druhých, 5 tretie miesta, 3 čestné uznania.

Súčasťou súťaže bola aj vzdelávacia časť, ktorá prispieva k rozvíjaniu vedomostí a odovzdávaniu skúseností v oblasti umeleckej tvorby i v oblasti procesu technického spracovania jednotlivých filmových diel. Tento rok sme pre autorov pripravili workshop na tému Krátky úvod do stopmotion animáce s Mgr. art Miroslavom Ivanom, ktorý pochádza z Nových Zámkov a práci s kamerou sa venuje od roku 2007. Začínal v miestnej televízií, neskôr bol prijatý na Vysokú školu múzických umení v Bratislave – odbor kameramanská tvorba a fotografia. Tu dostal možnosť spolupracovať na hraných filmoch, dokumentárnych aj tanečných projektoch. Počas štúdia sa oboznámil aj s technikou stopmotion a štúdium ukončil animovaným filmom Braček Jelenček režisérky Zuzany Žiakovej, ktorý získal niekoľko ocenení doma aj na zahraničných festivaloch. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na katedre animovanej tvorby VŠMU a tiež ako kameraman na voľnej nohe.

Celoštátna súťaž, na ktorú vás srdečne všetkých pozývame, sa bude konať 25.-27. septembra 2020 v Bardejovských kúpeľoch. Oceneným srdečne gratulujeme a do celoštátnej súťaže prajeme veľa šťastia!

 


 

23. apríl mal byť pre CINEAMU tým dôležitým dňom, kedy sa malo rozhodovať o najlepších neprofesionálnych filmároch Nitrianskeho kraja. Dnešná situácia spojená s koronavírusom nám však neumožňuje robiť kultúrne podujatia pre verejnosť. Snažíme sa však myslieť pozitívne a stanovili sme si nový predbežný dátum verejného premietania a vyhodnotenia krajskej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby CINEAMA 2020. Pevne veríme, že sa v komárňanskom KINE TATRA stretneme 18. augusta 2020 o 9:00 hodine a spoločne strávime krásny filmársky deň.

Držme si palce a ostaňme zdraví!!!

 


 

Regionálne osvetové stredisko v Komárne organizuje okresné kolo postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby CINEAMA 2020.

Súťažiaci sa môže prihlásiť do skupín podľa veku, ktorý dosiahol v roku vzniku filmu.  Film nesmie byť starší ako 3 roky. Odporúčaný časový limit pre jednotlivé filmové diela je od 1 do 20 minút.

 

Súťažné kategórie

I. veková skupina: autori do 16 rokov

a. kategória: animovaný film
b. kategória: hraný film
c. kategória: reportáž a dokument
d. kategória: experiment a videoklip
e. kategória: minútový film

 

II. veková skupina: autori do 21 rokov (okrem poslucháčov a absolventov filmových vysokých škôl)

a. kategória: animovaný film
b. kategória: hraný film
c. kategória: reportáž a dokument
d. kategória: experiment a videoklip
e. kategória: minútový film

 

III. veková skupina: autori nad 21 rokov (okrem poslucháčov a absolventov filmových vysokých škôl)

a. kategória: animovaný film
b. kategória: hraný film
c. kategória: reportáž
d. kategória: dokument
e. kategória: experiment
f. kategória: videoklip
g. kategória: minútový film

Dôležité termíny:

Uzávierka odovzdávania prác:  20. marec 2020

Verejné premietanie a vyhodnotenie : 23 apríl 2020 o 10 00 hod. Kino TATRA

Pre všetkých, ktorí sa chcú tejto postupovej súťaže zúčastniť, prikladáme PROPOZÍCIE s potrebnými informáciami.

 

Do súťaže sa prihlasuje už len ELEKTRONICKY na stránke Národného osvetového centra v Bratislave https://www.nocka.sk/ v sekcii Súťaže a prehliadky – Cineama – Chcem sa prihlásiť – Nitriansky kraj – Komárno regionálne kolo.

Jana Mačicová
metodik pre výtvarníctvo, foto, film, tvorivé dielne, kluby a krúžky, prácu s marginalizovanými skupinami

propagačné práce

Tel.: 035/ 760 3783
Mob.: 0918 940 648, 0907 218 172

E-mail:
jana.macicova@ros-komarno.sk
osveta.vff@gmail.com

Značky:

Detaily podujatia

18. augusta 2020 9:00
31. augusta 2020 16:00
Kino Tatra, Župná, Komárno, Slovensko
document.getElementById("from").setAttribute("autocomplete", "off"); document.getElementById("to").setAttribute("autocomplete", "off");