Táto udalosť je už neaktuálna

CINEAMA 2017

9. – 11. 6. 2017, celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby

Zábavu, napätie, zamyslenie aj relax, to všetko priniesli amatérski filmári už po tretíkrát do mesta pod Zoborom, do Nitry. Návštevníci celoštátnej súťaže Cineama 2017 vzhliadli amatérske filmy, výstavu filmovej techniky a filmárske workshopy.

Filmový maratón sa začal v piatok, 9. júna o 9. 00 hod. v Mlyny Cinemas v Nitre a skončil sa v nedeľu 11. júna vo večerných hodinách. Diváci si pozreli 93 filmov, 26 animovaných, 17 hraných, 10 reportáží, 17 dokumentov, 10 experimentov, 10 videoklipov a 3 minútové filmy, z celého Slovenska, čo bolo 598 minút čistého premietacieho času.

Odborná porota pracovala v zložení: vysokoškolský pedagóg a kameraman doc. Mgr. Anton Szomolányi, ArtD., režisér a scenárista Mgr. Ladislav Munk, profesionálny strihač Mgr. Michal Vrbňák, kameraman RTVS Ing. Milan Frišo a režisér Ukrajinskej štátnej televízie Maxim Melnyk.

Na tomto prestížnom podujatí získal pre okres Komárnovideoklip PLACEBO Gábora Angyala 1. miestoa študenti zTV TOWER Strednej priemyselnej školy v Komárne za svoj hraný film KABINET 3. miesto.

GRATULUJEME!

 

Amatéri aj na veľkom filmovom plátne

 

CINEAMA je najstaršia a najprestížnejšia súťaž v oblasti amatérskej filmovej tvorby na Slovensku. Nadviazala a pokračuje v tradícii celoštátnej súťaže, ktorá sa konala v šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch spoločne s českou súťažou. Je to jediná možnosť komplexnej verejnej prezentácie amatérskej filmovej tvorby na Slovensku. Napomáha vyhľadávaniu talentovaných tvorcov a zároveň vytvára priestor na rozvoj umeleckej tvorivosti a technickej zdatnosti detí, mládeže i dospelých z rôznych regiónov Slovenska, na prezentáciu diel rôzneho tematického a žánrového zamerania, na porovnanie ich umeleckej a technickej úrovne.

V obnovených priestoroch Kina Tatra v Komárne sa 25. apríla 2017 konala krajská súťaž CINEAMA 2017. Hlavným organizátorom podujatia bolo Regionálne osvetové stredisko v Komárne. Hlavným partnerom, ktorý súťaž z verejných zdrojov podporil bol Fond na podporu umenia a jej vyhlasovateľom je Národné osvetové centrum v Bratislave.

Odborná porota pracovala v zložení Mgr. Ladislav Munk, režisér a scenárista RTVS – predseda poroty, Mgr. Art. Miroslav Ivan, kameraman a pedagóg VŠMU v ateliéri animovanej tvorby a Peter Valica, tiež kameraman a spolupracovník RTVS. Počas takmer trojhodinového premietacieho maratónu sme si mali možnosť pozrieť 3 videoklipy, 2 reportáže, 4 hrané filmy, 5 dokumentov, 3 experimenty z celého Nitrianskeho kraja.

Tu si môžete pozrieť krátku reportáž Mestskej televízie v Komárne vslovenskoma aj vmaďarskomjazyku.

Členovia poroty po naozaj náročných diskusiách dospeli k týmto výsledkom:

 

I. skupina: autori do 16 rokov

Reportáž

Masmediálny krúžok ZŠ Na Hôrke (Nitra) – Halloween / 1. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Hraný film

Michal Kóňa, Juraj Čičo, Martin Samuel Barát, Matej Lehocký, Lukáš Javorčík (Ivanka pri Nitre) – Denník ostrova / 2. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Videoklip

Adam Križan, Matej Paulík (Nitra) – Molr Drammaz/Boazeria/Rvoo / 3. miesto – postup do celoštátnej súťaže

 

II. skupina: autori do 21 rokov

Dokument

Marcel Meluš, Michal Žarnovičan (Hostie) – Trip to Berlin /1. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Daniel Andel (Nitra) – H.U.M /Čestné uznanie

Kristína Uhrinová, Sabína Nagyová (Levice) – Týždeň v Slovinsku /Čestné uznanie

Kristína Uhrinová (Levice) – Slovenský raj /Čestné uznanie

Videoklip

Gábor Angyal (Komárno) – Placebo /2. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Experiment   

Matej Mikuš (Cabaj Čápor) – Tiger vs. Monsters /1. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Hraný film

Tím školskej TV Tower pri SPŠ (Komárno) – Kabinet /2. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Reportáž

Marek Zaťko (Nitra) – Spark day /Čestné uznanie

III. skupina: autori od 21 rokov

Experiment   

Miroslava Bartovičová  (Šaľa) – Etuda /1. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Robert Krivko (Zemianska Olča) – Entropia /3. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Hraný film

Jakub Chochula (Nitra) – Fugu /1. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Jakub Chochula (Nitra) – Klepe /3. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Videoklip

Marcel Meluš, Andrej Karlubík, Dominik Pecho, Andrej Piňák (Močenok) – One Take /2. miesto – postup do celoštátnej súťaže

Dokument

Katarína Mácsodiová (Komárno) – Veľká voda / Čestné uznanie

 

Súčasťou súťaže bola aj vzdelávacia časť, ktorá prispieva k ďalšiemu rozvíjaniu vedomostí a odovzdávaniu skúseností v oblasti umeleckej tvorby i v oblasti procesu technického spracovania jednotlivých filmových diel. Workshop pod názvomAko na amatérsky film, pripravil Ján Kuska z Liptovského Mikuláša jeden z najlepších amatérskych filmárov, viacnásobný víťaz celoštátnej súťaže Cineama a aj medzinárodnej súťaže UNICA.

Celoštátna súťaž sa bude konať9. – 11. júna 2017 v MLYNY CINEMAS, Galéria MLYNY, Štefánikova trieda 61, Nitra. Oceneným srdečne gratulujeme a postupujúcim autorom prajeme do celoštátnej súťaže veľa šťastia!

 

Pozvánka

Regionálne osvetové stredisko v Komárne pripravuje pre amatérskych filmárov okresu Komárno súťažnú prehliadku amatérskej filmovej tvorbyCINEAMA 2017.

Všetkých milovníkov amatérskeho filmu pozývame v rámci Komárňanských dní25. apríla 2017 o 10.00do kina TATRA v Komárne na verejné premietanie prihlásených filmov. Odborná porota si v tento deň „posvieti“ na všetky filmové príspevky a vyhlási najlepších.

Súčasťou podujatia bude aj workshopAko na amatérsky film, ktorým nás prevedieJán Kuska,jeden z najlepších neprofesionálnych filmárov na Slovensku, člen filmového klubu NICOLAUSFILM a tiež viacnásobný víťaz celoštátnej súťaže CINEAMA i medzinárodného filmového festivalu UNICA.

Predbežný program podujatia:

10:00 – slávnostné otvorenie podujatia a premietanie prvého bloku filmov (I. Skupina A – autori do 16 rokov)

10min. prestávka

11:00 – premietanie druhého bloku filmov (II. Skupina B – Autori do 21 rokov)

10min. prestávka

12:00 – premietanie tretieho bloku filmov (III. Skupina C – Autori od 21 rokov)

10min. prestávka

13.30 – workshop Ako na amatérsky film pod vedením Jána Kusku viacnásobného víťaza celoštátnej súťaže CINEAMA

14:30 – slávnostné vyhodnotenie súťaže a odovzdávanie cien oceneným.

15:00 – ukončenie podujatia

 

Tešíme sa na stretnutie!

Značky:

Detaily podujatia

25. apríla 2017 0:00
25. apríla 2017 0:00
document.getElementById("from").setAttribute("autocomplete", "off"); document.getElementById("to").setAttribute("autocomplete", "off");