IV. MeseBábos tábor
Immáron hagyományosan, negyedik éve foglalkozik a mesék és a bábok világa iránt érdeklődést mutató magyar ajkú, 6-15 éves diákokkal a IV. Mesebábos tábor elnevezéssel és a Kisebbségi Kulturális Alap pénzügyi támogatásával megvalósuló nyári alkotótábor. A Regionális Művelődési Központ, Komárom a komáromi MARIANUM Egyházi Iskolaközpont együttműködésével 2024. július 22-26. közt az iskola területét és az ott táborozó gyermekeket a Sárkányölő Sebestyén mesébe varázsolta.
A nappali tevékenységek garansa és oktatója Écsi Gyöngyi, a neves bábművész volt. A jelentkezett gyermekek a bábozás és a bábkészítés keretén belül különféle drámapedagógiai, zeneterápiás és kézműves tevékenységekkel készültek a nyilvánosság előtti közös mesés-bábos előadásuk bemutatójára. Ezen napok alatt a táborlakók a mesetörténés kölcsönhatású elemzésével és az önismeret, az önkritika és az elfogadás alapján tanulták érzékelni a ritmust, a teret, az időt és az együttműködést. A világ különböző tájairól származó régi népzenei hangszerek varázslatos tónusainak életre keltésével gazdagították képzelőerejüket és erősítették szépérzéküket. Barangolások során beszédkészségük fejlesztésével, játékos formában fedezték fel Komárom történelmét.
A zárónapon az apróságok saját maguk készítette bábos kellékekkel és zenei aláfestéssel, együttes bátorsággal a nagyközönség előtt mutatták be a Sárkányölő Sebestyén történetét. Ahogy a mesében a jóság megmutatkozása és az ígéretek betartása jutalmat és fenséges érdemeket nyert el, úgy melengette és nyerte el a néző szívét is a táborlakók egész heti igyekezete. A mesében rejtőző ősbizalom élménye minden jelenlévőt megerősített abban, hogy mégiscsak jó a világ, jó volt ide születni.
Végezetül, az aktív és sikeres részvételért a Regionális Művelődési Központ, Komárom minden bábozó résztvevőnek Emléklapot és tárgyi díjat adományozott.
A nyári ötnapos tábor komplex foglalkozás-sorozatának megvalósításával folytattuk a 2021-ben elindított és teljesült célok elérését, a bábműfaj hagyományának elmélyítését, a magyar nemzetiség kultúrájának és anyanyelvének megóvására, gazdagítására irányuló gyermeki, művészi képességek készségekké alakításának támogatását és ösztönzését. A gyerekek arcán mindvégig tükröződő felfedezésbéli öröm és az alkotói siker azon aspektusok, melyek felbecsülhetettlen érdemmel szolgálva támaszták alá e tábor megvalósulásának létfontosságát.
A pozitív visszajelzések és az érdeklődők növekvő számának tekintetében máris elkezdtük a következő év kulturális örökségünket továbbvivő tartalmi előkészületeit.
…aki nem hiszi, járjon utána…JÖVŐRE… az 5. évfolyamon